Home » Паметника Альоша на Бунарджика тепе в Пловдив
Альоша известен още като Паметникът на неизвестния войн, е 11-метрова стоманобетонна статуя на съветски войник в Пловдив. Статуята има 6-метров пиедестал, облицован с гранит. Мемориалът отбелязва съветските жертви по време на турската окупация на България.
Бунарджика е един от седемте тепета на Пловдив. Хълмът е популярен с името Альоша, заради паметника на върха. Бунарджика е вторият по височина хълм в града – 108 м надморска височина. Името му идва от османската дума Bunar, което означава кладенец. Наричан е така поради многобройните извори, намиращи се в района. По римско време тепето е било известно също като “хълм на Херкулес”, като се смята, че на върха му е имало голяма статуя на митичния герой. В подножието на Бунарджика тепе има ресторант, парк и летен театър.
Целият паметник е висок 16 метра, а самата статуя е с височина около 10,5 метра. Альоша е съветски войник с униформа, дъждобран, а в дясната си ръка държи автомат – PPSh-41. PPSh-41 е съветски автомат, проектиран от Георги Шпагин, познат и с прякора “pa-pa-sha” от трибуквения си префикс – “папаша”, т.е. “татко”.
Альоша
Кой е незнайният войн?
Прототипът за лицето на Алиоша е бил г-н Алексей Иванович Скулатов, жител на село Налобиха в Косихински район, Алтай – свързочник по време на Втората световна война. През 1944 г., докато Скулатов работи за възстановяването на телефонната линия София – Пловдив, скулптура е нарисувал няколко скици, които в последствие е използвал за извайването на фигурата на войника.
Неговият външен вид въплъщава руския войник – висок, рус, със сини очи. Томно това впечатлява българските скулптори. Алексей Скулатов не е знаел за своя гранитен двойни в България почти четвърт век – до 1981 г., когато е обявено истинското име на войника, чието лице вдъхновило скулпторите. Алексей бе поканен да посети Пловдив и за пръв път вижда паметника Альоша точно на 60-тата си годишнина.
Строежа на паметника е започнал през 1954 година и е официално открит на 5 ноември 1957 година.
Сега районът около паметника се използва за много социални и спортни събития. Панорамната пътека, водеща до паметника Альоша, е едно от най-добрите места за разходка в град Пловдив.